Jak wykończyć połączenie sufitu ze ścianą?

Ostatnie poprawki przy urządzaniu wnętrza mieszkania to często niespokojny okres, ponieważ lokatorzy niecierpliwie czekają na koniec remontu. Warto jednak poświęcić trochę czasu i siły na dopracowanie szczegółów, aby nasze oko na długo cieszyło się tym, co stworzyliśmy. Do jednych z takich rzeczy należy wykończenie połączenia sufitu ze ścianą. Wydaje się to być drobiazgiem, ale ta kwestia ma istotne znaczenie przy całościowym postrzeganiu pomieszczenia.

Sztukateria – elegancja i ekstrawagancja

Design sufitu i łączonych z nim ścian nietrudno dopasować do całości wnętrza, w którym się znajdują. Estetykę szykownie wystylizowanego pomieszczenia świetnie podkreśli sztukateria mogąca przybierać różne formy. Jedną z nich są gzymsy wewnętrzne. Wystające elementy wykonane ze styropianu, polistyrenu lub gipsu mogą być wypukłe, wklęsłe czy bogato zdobione wyżłobieniami. Gzymsy, szczególnie te o białym odcieniu, optycznie powiększą przestrzeń przy suficie, jak i całe pomieszczenie.

Wartym uwagi rodzajem gzymsów będą również listwy karniszowe. Ich główne zadanie to zakrycie nieatrakcyjnych elementów zasłon i ich mocowań. Umieszcza się je nad oknami, dlatego urozmaicą tę część strefy łączącej sufit i ścianę.

  • Listwy sufitowe

Podobnymi produktami znajdującymi się na rynku są listwy sufitowe oraz przysufitowe. Wyróżniają się one bardziej klasycznym kształtem i świetnie wpiszą się w minimalistyczny wystrój pomieszczenia. Różnią się od siebie sposobem instalacji oraz rozmieszczeniem na suficie. Wszystkie mogą być stosowane w różnych strefach domu. Przy doborze materiału, z którego wykonana będzie sztukateria, należy zwrócić uwagę na odporność na wilgoć. Dodatkowy atut stanowi fakt, że listwy zakrywają różnego rodzaju zanieczyszczenia, defekty i obicia ściany czy sufitu, na którym zawisły.

  • Efektowne dodatki

Różnego rodzaju konsole wykonane z drewna bądź gipsu są jednym z najbardziej ozdobnych i ekstrawaganckich elementów dekoracyjnych sufitu. Mogą przypominać mini-rzeźby, imitować belki lub wspomagać strukturę karnisza. Łatwo dopasować je do listew sufitowych, nadając pomieszczeniu spójny charakter. Drewniane belki to rozwiązanie adekwatne przy wykończeniu wnętrza w stylu rustykalnym. Pomimo tego, że deski umieszczone przy łączeniu ściany i sufitu optycznie obciążą pokój, to wprowadzą do niego ciepło i spokój.

Drewno w rozmaitych odcieniach można zastosować jako ozdobę całej płaszczyzny sufitu. Różne struktury materiału – nierównomierny rozkład koloru, pęknięcia i tekstura słojów sprawią, że górna część mieszkania nabierze oryginalnego charakteru, szczególnie gdy dobrze przemyślisz kwestię grubości i szerokości desek. Jeśli preferujesz inny materiał, taki imitujący drewno, zdecyduj się na poliuretan – bardziej elegancki i trwały od desek plastikowych.

Nowoczesne oświetlenie

Miejsce łączące ścianę i sufit można wykorzystać na nietuzinkowe oświetlenie danego pomieszczenia. Świetnie sprawdzi się ono, aby unowocześnić wnętrze lub nadać mu intymnego charakteru. Barwę światła – ciepłą lub zimną – dobierz ze względu na ten sam podział kolorów ścian i sufitu. Pamiętaj, że oświetlenie sufitowe stanowi dodatek i nie należy go w pełni zastępować światłem ogólnym.

Opcji rozmieszczenia lamp jest wiele i każda z nich charakteryzuje się czymś innym. Gzymsy oświetleniowe lub listwy gipsowo-kartonowe to elementy sztukaterii, przez które będzie przebijać się delikatny i zamglony blask. Lampy punktowe możesz umieścić zarówno przy łączeniach, jak i na całym suficie – pozwoli Ci to na kontrolowanie stopnia oświetlenia danego fragmentu pokoju. W tym przypadku egzamin zdadzą nowoczesne lampy ledowe lub reflektory składające się z kilku elementów. Przy oświetleniu pomieszczenia dobrze sprawdzi się sufit podwieszany. Takie rozwiązanie pozwala na montaż oświetlenia światłowodowego i uzyskanie efektu rozgwieżdżonego nieba. Jeśli jednak interesują Cię mniej spektakularne rozstrzygnięcia, wykorzystaj sufit podwieszany do konstrukcji delikatnych pasów świateł ledowych.

Odcięcie lub pasek ozdobny

Odcięcie to trik, który może pomóc w ukryciu niedoskonałości pojawiających się przy łączeniu ścian i sufitu. Jego średnia grubość wynosi około 3 cm. W wysokich pomieszczeniach nie musisz martwić się o wielkość paska. Istotne, by był on pomalowany na taki sam kolor, co sufit. W pokojach niskich postaraj się stworzyć przerwę mniejszą i o jasnych barwach.

Poszukując bardziej wyszukanego rozwiązania, zdecyduj się na pasek ozdobny, który może stanowić zarówno zakończenie tapety, jak i ściany pomalowanej farbą. W tym przypadku masz bardzo dużo opcji do wyboru – może być to elegancki pasek zdobiący wnętrze ciemnej łazienki, delikatna kompozycja uzupełniająca ścianę w salonie lub dziecięca grafika w pokoju najmłodszego mieszkańca domu.

Wykończenie połączenia sufitu ze ścianą

Połączenie sufitu i ściany to mały fragment całego pomieszczenia, jednak wśród rozwiązań wykończeniowych możesz znaleźć wiele ciekawych opcji. Każda z nich upiększy Twoje całe pomieszczenie, a dodatkowo spełni inne funkcje – zakryje niedoskonałości ścian i sufitu, będzie elementem karniszy czy uzupełniającym oświetleniem.

PODOBNE WPISY