Prysznic czy wanna? Wady i zalety łazienkowych rozwiązań

Decydując się na kupno mieszkania lub remontując łazienkę, zadajemy sobie szereg pytań. Na jakie kafelki postawić? Wstawić pralkę do łazienki, kuchni, a może wydzielić osobne pomieszczenie i urządzić pralnię z prawdziwego zdarzenia? Która z umywalek sprosta naszym wymaganiom? Odpowiedzi nie są oczywiste, jednak z pewnością najwięcej emocji wzbudza wybór między prysznicem a wanną. Zapewne znajdą się wśród nas zwolennicy i przeciwnicy obu opcji. Niektórzy chwalą prysznic za wygodę i oszczędność, inni uwielbiają długie i gorące kąpiele w wannie. Jakie są plusy i minusy obu tych rozwiązań i o czym powinniśmy pamiętać, decydując się na wybór armatury do wymarzonej łazienki?

Wanna i prysznic a metraż łazienki

Nasz wybór powinien być dostosowany do wymiarów łazienki. Nie każdy może cieszyć się ogromnym salonem kąpielowym, ale też nie każdy go potrzebuje. Szczęściarze posiadający w swych domach wystarczająco dużo miejsca, by zdecydować się na prysznic oraz wannę lub umiejscowienie ich w dwóch różnych łazienkach nie będą mierzyć się z takimi dylematami.

Jeżeli nie masz w łazience miejsca na wannę i nic nie stoi na przeszkodzie, by brać codzienne prysznice, być może lepiej z niej zrezygnować. Wstawianie wanny na siłę do małego pomieszczenia nie ma większego sensu.

Prysznic – zalety

Szybkie, odświeżające prysznice pobudzają nasze ciała do działania i orzeźwią nas upalnym latem. Według kosmetologów są bardziej higieniczne i nie wysuszają skóry, tak jak gorące kąpiele w wannie. Natrysk można też wyposażyć w panel do hydromasażu, a nawet funkcję łaźni parowej. Wybierając kabinę prysznicową łatwo dostosować jej parametry do możliwości przestrzennych pomieszczenia. Możesz zdecydować się na gotową kabinę (prostokątną, kwadratową czy owalną), przebierając w różnego rodzaju drzwiach prysznicowych – plastikowych lub szklanych, transparentnych, matowych albo we wzory. Dobrym pomysłem może też być montaż natrysku we wcześniej przygotowanej na to wnęce. Rezygnuje się wtedy z tradycyjnego brodzika i montuje odpływ liniowy w posadzce.

Oszczędzanie wody – co będzie lepszym rozwiązaniem?

Prysznice, oprócz tego że świetnie wkomponowują się w design małych łazienek, oznaczają oszczędność wody. Ale czy aby na pewno? Wszystko zależy od tego, ile czasu spędzamy pod lejącą się wodą. Nasze prysznice wcale nie muszą zaliczać się do tych szybkich i sprzyjających ekologicznemu trybowi życia. Z pewnością  jednak łatwiej zadbać o oszczędność wody, korzystając z prysznica i chociażby wyłączając wodę podczas namydlania, niż zanurzając się w głębokiej wannie.

Zalety wanny

Zwolennicy kąpieli w wannie często mówią o potrzebie długich i rozgrzewających sesji w zimowe wieczory, podczas których nierzadko wykonują dodatkowe zabiegi. Wanny wybierają także rodziny z dziećmi. Na rynku znajdziecie wanny emaliowane, akrylowe, i drewniane, nie tylko prostokątne, ale także owalne i narożne. Największe wrażenie robią duże wanny wolnostojące, czarujące swym finezyjnym kształtem i będące centralnym punktem salonu kąpielowego. Jednak długość typowych modeli wynosi od 140 do 180 cm. Możecie znaleźć też te krótsze, mające około 100 cm. Pytanie czy to nadal wanna czy nieco większy brodzik.

Kompromis?

Dla niezdecydowanych rozwiązaniem może okazać się wanna z parawanem, dużą oszkloną kabiną czyli tzw. kabino-wanna lub prysznic z większym i głębokim brodzikiem. Niektórzy wskazują prysznic jako przestrzeń bezpieczniejszą dla osób starszych. Jednak kąpiel w wannie również można uczynić bardziej komfortową stosując stopnie, podnóżki i siedziska. Wannę łatwiej też utrzymać w czystości. Nieregularne mycie szklanych elementów prysznica może skutkować dłuższym czasem sprzątania w przyszłości. Każde z przedstawionych rozwiązań ma więc swoje zalety i wady. Ważne, abyśmy zdecydowali się na takie, które spełnia nasze oczekiwania, jest dopasowane do wielkości pomieszczenia i pozwala architektonicznie rozegrać projektowaną wcześniej łazienkową przestrzeń.

Pamiętajcie, że projekt i remont łazienki możecie zlecić naszej pracowni i dodatkowo po zakończeniu prac remontowo wykończeniowych otrzymać również 2-letnią gwarancję!

PODOBNE WPISY