Ile trwa remont mieszkania – jak przetrwać i nie zwariować?

Ile trwa remont mieszkania?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od indywidualnych cech remontowanej przestrzeni. Pierwszym czynnikiem wpływającym na czas remontu mieszkania jest oczywiście metraż nieruchomości. Dużą rolę odgrywa także wybór odpowiednio doświadczonej ekipy budowlanej i zakres prac remontowo-wykończeniowych. Prace możesz wykonać samodzielnie, jednak znacząco wydłuży to remont mieszkania. Prawdopodobnie zwiększy się też ryzyko wystąpienia niedoróbek. Z kolei łatwy dostęp do materiałów ułatwi wykonanie kolejnych zadań i skróci czas remontu, dlatego warto zamówić materiały wykończeniowo-remontowe nieco wcześniej. Obawę niewykorzystania ich w całości zapewne zneutralizuje coraz częściej pojawiająca się informacja o możliwości zwrotu pozostałego po remoncie towaru do sklepu.

Mimo wszystko można przyjąć, że wykończenie mieszkania o powierzchni 50 m kw. może trwać od miesiąca do pół roku. Warto wykorzystać te chwile w pełni. Czas remontu to świetna okazja do spełnienia Twoich wnętrzarskich marzeń i realizacji wszystkich kreatywnych zapędów. Szał domowych zakupów potraktować można jako dobrą zabawę i czerpać z niej przyjemność. Wszak nie codziennie wybierasz perełki do własnego gniazdka. Nie ma co jednak udawać, że przeciągający się remont daje się wszystkim we znaki. Jak więc przetrwać chaos remontu mieszkania?

Planowanie to klucz do sukcesu

Odpowiedzią, która nasuwa się w pierwszej kolejności, będzie skrupulatne planowanie. Nierzadko remont to duże przedsięwzięcie. Oznacza konieczność podejmowania wielu decyzji, wyboru fachowców, materiałów, dogodne ułożenie i zgranie terminów. Dobrze będzie ustalić budżet, mieć wizję wymarzonego efektu, wiedzieć, do czego się dąży. Ułatwi to sporządzenie przynajmniej wstępnego kosztorysu, zaś pozostawienie dodatkowej awaryjnej kwoty z pewnością oszczędzi Ci stresu.

Warto spisać też kolejne czynności do wykonania. Posegreguj i spakuj wszystkie rzeczy do kartonowych pudeł i wynieś z remontowanego pomieszczenia. Kartony możesz podpisać, a tym samym przyspieszyć organizację przestrzeni po remoncie i zaoszczędzić swój czas. Zabezpiecz meble, przedmioty oraz drzwi folią budowlaną, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zabrudzeń. Zwiększ też częstotliwość wietrzenia pomieszczeń – wdychanie pyłu i kurzu nie jest niczym przyjemnym, a dodatkowo może też szkodzić Twojemu zdrowiu.

Żyj w zgodzie z fachowcami i sąsiadami

Skonsultuj się z zatrudnionymi wcześniej fachowcami. Zapytaj o ich schemat pracy. Oczywiście powinieneś nadzorować działania zatrudnionych przez siebie pracowników. To umożliwi uniknięcie rozczarowania z efektu końcowego i ewentualnego sporu. Jednocześnie postaraj się ułatwić pracownikom wykonanie zadania, reaguj na ich prośby i potrzeby. Może wspólnie wpadniecie na jeszcze lepsze, tańsze lub bardziej satysfakcjonujące rozwiązania?

Porozmawiaj także z sąsiadami i uprzedź, że postanowiłeś wyremontować mieszkanie. W ten sposób możesz uniknąć nieprzyjemnej konfrontacji z zaskoczonym niecodziennymi odgłosami sąsiadem. Bądź przygotowany na nieprzychylne komentarze, jednak nie nastawiaj się z góry na sąsiedzką wojnę! Każdy z nas wcześniej czy później będzie mierzyć się z wyzwaniami remontu. I być może właśnie dlatego będziesz mógł liczyć na słowo otuchy, dobrą radę i zrozumienie.

Remont mieszkania z naszym wsparciem

W chwilach wolnych od wyboru materiałów i konsultacji z fachowcami polecamy wejść na nasz fanpage: facebook.com/MamyTOpodklucz. Znajdziecie tam wiele przydatnych porad i inspiracji, które mogą wpłynąć na przyspieszenie prac remontowych.

Sam remont mieszkania możecie również zlecić naszej pracowni. W ramach współpracy zapewnimy Wam zarówno przemyślany projekt aranżacji wnętrz, jak i jego kompleksową realizację wraz z nadzorem. Oszacujemy możliwości i ograniczenia Twojego lokum i weźmiemy na siebie wszystkie bolączki związane z remontem. Po zakończeniu prac remontowo wykończeniowych otrzymasz również 2-letnią gwarancję!

Wiemy doskonale, że sam remont nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, jednak kiedy przetrwasz drobne komplikacje i znajdziesz się w swoim nowym domu, poczujesz, że było warto!

PODOBNE WPISY