Jak tworzyć przytulną atmosferę w domu za pomocą odpowiedniego oświetlenia?

Oświetlenie w domu tworzy odpowiedni klimat. Warto zatem zadbać o jego odpowiednie rozmieszczenie, użycie właściwych opraw czy też dodatkowych punktów świetlnych. Jak tworzyć przytulną atmosferę w domu za pomocą oświetlenia?

Dla stworzenia przytulnego efektu we wnętrzu ważne jest dobranie odpowiedniej barwy oświetlenia. Ma to znaczenie niezależnie od tego w jakich kolorach utrzymane są ściany i podłogi, choć oczywiście jeśli są to barwy zimne, to koniecznie trzeba ocieplić wnętrze. Dlatego temperatura barwowa światła powinna wynosić pomiędzy 3000 a 3900 K. Ciepłe oświetlenie zapewnia przytulny efekt. Oczywiście można postawić nie tylko na barwę żółtą, ale i jasny odcień żółci dający delikatniejszy efekt.         

Kolor i rodzaj opraw zapewni odpowiedni efekt 

Warto także zwrócić uwagę na kolor opraw. Wiadomo, że ciemne oprawy dają bardziej przytłumione światło, z kolei od przezroczystych i jasnych światło lepiej się odbija. Ciemniejsze oprawy sprawdzą się na pewno w sypialni. Można wykorzystać np. czarne kinkiety. Oczywiście sama barwa światła gwarantuje przytulny efekt zatem zamknięta biała oprawa lampy wiszącej także się sprawdzi. Jeśli chce się optycznie podwyższyć wnętrze należy wybrać oprawy skierowane w górę. Z kolei, aby obniżyć wysokie pomieszczenie można wybrać żyrandole na długich ramionach. Jednocześnie warto podkreślić, że takie oprawy pięknie odbijają światło i wprowadzają do wnętrza wiele przytulności. Poprzez oprawy o metalicznym połysku czy właśnie żyrandole można zyskać grę światła i cienia i zwiększyć prestiż wnętrza. Jednocześnie złote oprawy także tworzą przytulny efekt. Warto wykorzystać ponadto zróżnicowane rozmieszczenie opraw. W ten sposób tworzy się przytulne strefy. W kąciku czytelniczym warto wybrać np. lampę stojącą z dużym abażurem, która oświetli punktowo fotel, a jednocześnie stworzy strefę cienia. Świetny punktowy efekt gwarantuje oczywiście również oświetlenie typu oczka LED w suficie podwieszanym, a dzięki możliwości sterowania położeniem opraw można zyskać większy kąt świecenia.          

Jak wykorzystać we wnętrzu dekoracyjne oświetlenie LED? 

Warto wybierać oprawy ażurowe, które poza pięknym, delikatnym rozproszeniem światła gwarantować będą ciekawe efekty cienia na ścianach w różnych kształtach. Dobrze sprawdzą się lekkie oprawy z drewnem czy bambusowym włóknem albo oprawy papierowe. Jeżeli chodzi o dekoracyjne oświetlenie, to oczywiście urządzając dom czy mieszkanie pod klucz warto wykorzystać także taśmy LED. Mogą one być elementem oświetlającym sufit podwieszany czy też napinany i jednocześnie podkreślać jego kształt. Taśmy LED mogą zapewniać pulsujące, zmieniające barwę światło, jeżeli wybierze się oświetlenie LED RGB. Barwy mogą zmieniać się rytmicznie. Można też postawić na ustawienie jednej, ciepłej barwy, która zapewni efekt przytulności czy bardziej zimną – gwarantującą efekt tajemniczości. Taśmy LED mogą świecić także ciągłym światłem bez widocznych pojedynczych diod. Takie dekoracyjne oświetlenie posłuży choćby do stworzenia świetlnych dekoracji, np. napisów na ścianach czy płótnach. Diodami LED można pięknie podkreślić także szklane półki w meblach takich jak serwantka, witryna czy barek. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można poprawić nastrój, uspokoić się i zrelaksować.         

PODOBNE WPISY