Jak urządzić funkcjonalny przedpokój w mieszkaniu?

Przedpokój w mieszkaniu pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jest to pierwsze pomieszczenie, które widzą domownicy i goście po wejściu do środka. Dodatkowo w przedpokoju znajdują się szafy, w których mieszkańcy przechowują odzież wierzchnią i obuwie. Pomieszczenie powinno być też wyposażone w lustro i dobrze oświetlone. Jak urządzić przedpokój, aby był modny i funkcjonalny? Podpowiadamy!

Przedpokój w mieszkaniu — najważniejsze zasady aranżacji

Stworzenie modnej aranżacji przedpokoju to spore wyzwanie. To pomieszczenie często jest wąskie, słabo oświetlone i ma niewielką powierzchnię. Dlatego podczas tworzenia projektu, warto pamiętać o następujących zasadach:

  • postaw na jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie,
  • zamów meble na wymiar i dobrze zagospodaruj każdą wnękę,
  • umieść w przedpokoju jedno lub kilka luster.

Jeśli przedpokój jest wyjątkowo wąski, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie idealnie gładkich ścian oraz minimalnej ilości dodatków. Do rozświetlenia wnętrza możesz użyć oświetlenia punktowego, minimalistycznych kinkietów lub listwy oświetleniowej LED, która jest łatwa do zamontowania i daje bardzo przyjemne światło o łagodnym natężeniu.

Funkcjonalny przedpokój — czyli jaki?

Przedpokój to miejsce, w którym domownicy ubierają się przed wyjściem na zewnątrz lub rozbierają wierzchnią odzież po przyjściu do mieszkania. Aby ułatwić im wykonywanie tych czynności, postaw zabudowaną szafę z przesuwnymi drzwiami niedaleko wejścia. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca, zrezygnuj z dużej szafy i zamontuj na jednej ze ścian minimalistyczne wieszaki, a pod nimi umieść niską komodę z siedziskiem. W efekcie każda osoba, która wejdzie do domu, będzie mogła wygodnie usiąść na siedzisku, aby zmienić obuwie. W niektórych wnętrzach dobrze sprawdzą się także wąskie półki. Na takiej półce możesz położyć drobne dekoracje, kwiaty doniczkowe lub pudełko na klucze. Obecnie bardzo modne są również meble, które łączą w sobie kilka zastosowań. Na rynku znajdziesz produkty, które jednocześnie pełnią funkcję półki, wieszaków na ubrania i stojaka na buty. Tego rodzaju rozwiązanie to idealny wybór do niewielkiego wnętrza.

Jak udekorować przedpokój?

Choć w przedpokoju zwykle nie ma wiele miejsca na dekoracje, nie oznacza to jednak, że masz z nich całkowicie zrezygnować. Jeśli chcesz stworzyć oryginalne wnętrze, umieść tapetę z geometrycznym wzorem na jednej ze ścian. Bardzo dobrym pomysłem będzie również powieszenie kilku plakatów, zdjęć lub ulubionych obrazów. Funkcję dekoracyjną może pełnić także lustro, jeśli zdecydujesz się na model z efektownym podświetleniem i ozdobną ramą. Projektując przedpokój w mieszkaniu, warto też rozważyć zakup lamp wiszących z designerskimi żyrandolami w kolorze złotym, srebrnym lub czarnym. W większych pomieszczeniach świetnie będą się prezentowały stylowe stojaki na parasole, gazetowniki i wysokie rośliny doniczkowe z rozłożystymi liśćmi.

Przedpokój w mieszkaniu powinien być schludny i estetyczny. W tym pomieszczeniu bardzo ważne jest maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Do tego celu możesz zastosować różnego rodzaju półki, szafki, a także kosze, skrzynie lub pawlacz. W efekcie uzyskasz funkcjonalne wnętrze, które będzie się doskonale komponowało z wystrojem pozostałej części mieszkania.

PODOBNE WPISY