Jak zasłonić okna w salonie?


Światło dzienne jest dla ludzi niezwykle istotne. Pobudza nasz organizm do produkcji witaminy D i ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Wpuszczenie dużej ilości naturalnego światła do domu pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Wszystko to sprawia, że chętnie decydujemy się na montaż dużych okien w salonie, w którym spędzamy najwięcej czasu za dnia. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn okna takie chcemy zasłonić – można to zrobić na wiele sposobów!

Zasłony i firany

Zasłony to najstarszy znany ludzkości sposób na zasłonięcie okien. Dostępne są jako gotowe produkty, ale można też zamówić zasłony na metry lub szyte na wymiar – dzięki temu mamy pewność, że idealnie będą pasować do rozmiaru naszego okna. Ogromny wybór wzorów, kolorów i tkanin sprawia, że zasłonki mogą całkowicie odmienić lub podkreślić charakter wnętrza. Zasłony wykonane z grubej, nieprzezroczystej tkaniny, pozwolą nam na kontrolowanie ilości wpuszczanego do salonu światła, ale też doskonale ochronią wnętrze domu przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Kiedy jednak zależy nam jedynie na zmiękczeniu zbyt ostrego światła, dobrze będzie wybrać zasłony lub firanki z cienkiego, zwiewnego materiału, takiego jak tiul czy woal. 

Rolety zewnętrzne

Nieprzepuszczająca światła roleta z solidnego materiału pozwoli na całkowite zaciemnienie salonu nawet w środku słonecznego dnia. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zasunięta roleta zewnętrzna to doskonała izolacja termiczna – zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia w upalny dzień, a w chłodne wieczory utrzymuje ciepło. Rolety zewnętrzne mogą też poprawiać bezpieczeństwo domowników i chronić ich mienie – wszystkie rolety tego typu wykonane są z solidnych materiałów, a specjalne rolety antywłamaniowe posiadają dodatkowe wzmocnienia i konstrukcję, której nie sposób uszkodzić nawet przy użyciu ciężkiego sprzętu. To sprawia, że na zakup tego typu rolet chętnie decydują się posiadacze domów jednorodzinnych. Firmy oferujące urządzanie pod klucz często uwzględniają montaż rolet antywłamaniowych w swoich pakietach wykończeń.

Rolety wewnętrzne

Główną zaletą rolet wewnętrznych jest to, że zajmują mało miejsca, przez co chętnie montowane są w niewielkich salonach, gdzie każdy kawałek przestrzeni jest na wagę złota. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby taka roleta zagościła w dużym salonie! To bardzo popularne i praktyczne rozwiązanie, które zapewne nie wyjdzie z mody jeszcze przez długi czas. Podobnie jak w przypadku zasłon, możemy zakupić rolety gotowe, jak i robione na wymiar. Dopasowanie rolet wewnętrznych do aranżacji salonu również nie powinno stanowić problemu. Oprócz standardowych rolet szytych z jednego rodzaju tkaniny, możemy wybrać modele noc-dzień czy rolety rzymskie. Te ostatnie najlepiej sprawdzą się w eleganckich salonach, którym dodadzą wystawnego charakteru, dzięki gustownym, regularnym fałdom, powstającym przy podciąganiu rolety. 

Żaluzje

Przez pewien czas na żaluzje patrzono z niechęcią. Ten typ osłon kojarzył się bowiem z czasami PRLu, gdzie żaluzja aluminiowa była wręcz obowiązkowym elementem wystroju każdego pomieszczenia. Dziś jednak żaluzje wracają na salony, a szczególną popularnością cieszą się te wykonane z drewna lub materiałów je imitujących. To właśnie wybór odpowiedniego tworzywa i jego dopasowanie do ogólnej aranżacji wnętrza gwarantuje nam piękny, nowoczesny efekt. Żaluzje pozwalają kontrolować światło w specyficzny sposób, są tanie, lekkie i można
nimi zasłonić nawet bardzo duże okna. Zdecydowanie warto rozważyć tę opcję, planując remont salonu.

PODOBNE WPISY