Jaki dywan do salonu – jak dobrać dywan do wnętrza?

Niepozorny dodatek

Jak dobrze dobrać dywan do wnętrza? Wybór odpowiedniego dywanu może istotnie zmienić sposób odbierania danej przestrzeni. Nierzadko ten niepozorny element wystroju sprawia, że pokój staje się bardziej przytulny albo wręcz wycisza i uspokaja atmosferę panującą w pomieszczeniu. To również sprawdzona metoda szybkiego odświeżenia naszego mieszkania i nadania mu zupełnie nowego charakteru.

Rozmiar, wzór, kolor

Dobierając dywan, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na rozmiar oraz wzór i kolor. I nie ma w tym nic dziwnego! Dywan ma się nam przecież przede wszystkim podobać. Nie będziemy mogli się nim jednak cieszyć, jeśli nie wpasuje się do przestrzeni naszego domu. Warto zatem zwrócić uwagę również na inne aspekty tej podłogowej dekoracji.

Zastanów się, czy chcesz zakryć dywanem całą podłogę. W takim wypadku pamiętaj, by odległości pomiędzy jego brzegami a ścianami wynosiły chociaż 90 cm – ułatwi to otwieranie i zamykanie drzwi. A może wolałbyś pochwalić się parkietem czy długo dobieranymi panelami? Postaw na kilka mniejszych dywaników, które barwą będą pasować do koloru ścian i podłogi. Zawsze zostawiaj kupno dodatków i akcesoriów na koniec remontu. W ten sposób będziesz miał szansę dobrać je do aranżacji poszczególnych pomieszczeń.

Jasny dywan sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne. Nie polecamy jednak stosować go w pokoju dziecięcym, w którym Twoje pociechy podczas zabawy mogą nie raz narazić go na zabrudzenia. Plama nie rzuci się tak łatwo w oczy, jeśli wybierzesz dywan w ciemniejszych odcieniach, ale pamiętaj, że ten może optycznie zmniejszyć pokój. Nie ograniczaj się tylko do dobrze znanego prostokątnego kształtu dywanu. W wielu wnętrzach świetnie wyglądają dywany kwadratowe, owalne i okrągłe.

Przestrzegaj zasad i łam reguły

Planujesz wsunąć coś pod stolik do kawy? Czemu nie. Nie zapomnij jednak by trzymać się zasady, zgodnie z którą dywan, który wybierzesz powinien być większy od stolika o ok. 30 cm ze wszystkich jego stron. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dywanu do jadalni. Tam zaleca się zmierzenie wymiarów stołu i kupno dywanu większego o 120 cm z każdej ze stron. Dodatkowo warto dobrać dywan tkany na płasko, w żaden sposób nieutrudniający przesunięcia krzeseł. Jeśli mówimy o wysokości runa dywanu, pamiętaj, że na długie, miękkie włosie najlepiej postawić w przytulnej sypialni. Niestety utrzymanie w czystości dywanu w pomieszczeniach, w których przebywasz większą ilość czasu, może okazać się sporym wyzwaniem.

Jeżeli wciąż brak Ci pomysłu na to, jak udekorować Twoje wnętrza, zapraszamy do przejrzenia naszych realizacji: mamytopodklucz.pl/realizacje. Być może zainspirujesz się naszymi pomysłami, a wybór dekoracji stanie się łatwiejszy. Kupując nowy dywan, kieruj się powyższymi zasadami, by odnaleźć ten idealnie pasujący do danego pomieszczenia. Jednak nie zapominaj, że nowy nabytek ma przede wszystkim sprawić Ci radość, a każdy niekonwencjonalny wybór z pewnością doda Twojemu mieszkaniu indywidualnego charakteru.

PODOBNE WPISY