Jaki stół do jadalni wybrać?

Stół to jeden z najważniejszych mebli w Twoim domu. To przy nim spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi, spożywasz wspólne posiłki i tworzysz wspomnienia. Przy jego wyborze nie możesz zapomnieć o funkcjonalności, ale też satysfakcjonującym oko designie. Jak sprawić, że wybrany mebel będzie pasował do wnętrza i spełniał oczekiwania domowników?

Rozmiar stołu

Stół do jadalni to wybór na lata, dlatego należy zwrócić uwagę na jego wykonanie i trwałość oraz umiejętnie wkomponować go w styl i charakter pomieszczenia. Nie powinien on uniemożliwiać swobodnego poruszania się i przytłaczać rozmiarem. Zmierz przestrzeń jadalni i na tej podstawie zdecyduj o wielkości stołu. Potrzebujesz 70-80 cm wolnej przestrzeni przy ścianie i około 60 cm długości i 40 cm szerokości blatu na jedną osobę. Aby zadbać o komfort biesiadujących warto zachować minimum 20 cm odstępu pomiędzy siedzącymi osobami. Standardowa wysokość stołu to z kolei około 75 cm.

Stół do jadalni – dostępne kształty

Kształt również ma wpływ na funkcjonalność mebla oraz może budować zupełnie inny klimat jadalni. Na okrągłe stoły, przy których każdy z gości czuje się równie ważny i wyróżniony, mogą pozwolić sobie osoby, które wydzieliły na jadalnię spore pomieszczenie. Stół okrągły najlepiej wygląda bowiem w centrum pokoju. Ustawienie pod ścianą sprawdzi się w przypadku stołu prostokątnego lub owalnego. Stoły kwadratowe przeznaczone są dla zwolenników minimalizmu. Idealnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach.

Materiał i sposób wykonania stołu do jadalni

Warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego stół wykonano. Stoły drewniane są popularne ze względu na wytrzymałość i ponadczasowy charakter. Postaw na solidne gatunki drewna takie jak dąb, buk czy jesion. Stoły o szklanych blatach idealnie sprawdzą się w eleganckim, nowoczesnym wnętrzu. Przezroczysty blat nie przytłoczy pomieszczenia, zwróci uwagę na pozostałe elementy aranżacji wnętrza i optycznie powiększy pokój. Na szkle łatwiej dostrzec jednak wszelkie zabrudzenia i odciski palców. Blaty laminowane są z kolei wykonane z płyty MDF czyli ze sprasowanych włókien drzewnych, a więc właściwościami przypominają meble drewniane. Nie są podatne na wchłanianie wody czy odkształcenia, a dodatkowo są stosunkowo lekkie. Łatwo je więc przesunąć lub przenieść.

Pomysły na jadalnianą przestrzeń

Wybierając stół, zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić swoją jadalnie. Styl skandynawski oznacza funkcjonalne rozwiązania, a więc meble o prostych formach. Postaw więc na nieozdobione meble drewniane. W stylu boho królują wzory, kolory i liczne dodatki. Decydując się na taką aranżację wnętrza, nie bój się postawić na stół o drewnianym blacie i mocnych, metalowych, ozdobnych nogach. Wybierając postarzane meble w stylu shabby chic, zdecyduj się na okrągły, jasny stolik i przykryj go obrusem.

Wybór jest naprawdę szeroki. Wielbiciele nowoczesnej estetyki mogą zainteresować nietypowe stoły do jadalni na jednej nodze, a zwolennicy funkcjonalności zwrócą uwagę na możliwość rozłożenia stołu na wypadek przyjęcia większej ilości gości. Najważniejsze by model stołu stylistycznie komponował się z wnętrzem, a równocześnie spełniał nasze oczekiwania codziennego użytkowania.

Jeżeli zastanawiasz się, co sprawdzi się najlepiej w Twoich czterech kątach, planujesz remont i odświeżenie mieszkania, zgłoś się do nas i zleć nam wykonanie projektu wnętrza Twojego domu!

PODOBNE WPISY