Kolor i emocje: Jak dobierać kolory w urządzaniu wnętrza?

Każdy projektant wie o tym, że kolory wnętrz mają duży wpływ na nastrój domowników. Przed opracowaniem projektu ustala nie tylko styl, rodzaj podłogi czy wyposażenie łazienki, ale też barwy ścian, mebli i dodatków. Jeśli nie korzystasz z pomocy projektanta, to możesz samodzielnie urządzić swoje mieszkanie, dobierając ulubione kolory. W tym wpisie znajdziesz garść praktycznych porad, które Ci to ułatwią.

Jak kolory wnętrz wpływają na emocje domowników?

Odcienie czerwieni pobudzają do aktywności, tworzą romantyczny nastrój, a u niektórych osób wręcz wzbudzają złość, rozdrażnienie i agresję. Kolory pastelowe, a więc blady róż, delikatny błękit, mięta, odcienie brzoskwiniowe i łososiowe uspokajają, ułatwiają odpoczynek i wyciszenie emocji po trudnym dniu. Podobnie działanie mają odcienie koloru zielone oraz różne roślinne i kwiatowe motywy na tkaninach i obiciach. Zimne odcienie koloru niebieskiego i fioletowego sprawiają wrażenie chłodu. Pomagają studzić emocje, ale też ułatwiają odpoczynek osobom, które cierpią na nadpotliwość i uczucie gorąca. Z kolei kolory szary i czarny, choć ciągle modne i eleganckie, mogą wprawiać w melancholię i przygnębienie.

Zanim zaczniesz urządzać swoje mieszkanie zastanów się, jakie kolory lubisz i które odcienie mają na Ciebie dobry wpływ. Jeśli masz stresującą pracę, a wieczorem chcesz się wyciszyć, to pomaluj ściany swojego pokoju na ciepłe barwy pastelowe. Jako dodatki, świetnie sprawdzą się zielone poduszki i zasłony z tkaniny w zielone liście monstery na beżowym tle. Na podłogę połóż dywan w ciepłych odcieniach zieleni lub brązu. Zastanawiasz się, jakie kolory mebli będą odpowiednie? W tym przypadku postaw na barwy kremowe, kolory drewna i ciepłe odcienie brązu.

Jak urządzić energetyczny salon, a jak przytulną sypialnię?

Salon dla osób aktywnych to pomieszczenie z żywymi, często jaskrawymi kolorami, które kojarzą się z ruchem, radością i ciekawością przygód. Nie oznacza to wcale, że w pomieszczeniu jest kolorowy misz-masz. Wystarczy sofa z obiciem w mocnym kolorze, wzorzyste poduszki czy dywan. Mogą to być barwy żółte, pomarańczowe, fuksjowe czy bordo. Lubisz odcienie czerwieni? Możesz nakleić na jednej ścianie fototapetę z polnymi makami albo panoramę zachodu słońca. Dołóż do tego dekoracje z czerwonymi świecami i nowoczesny zegar w kolorze dojrzałych wiśni.

Kolory w sypialni zależą od tego, z czym Ci się kojarzy to pomieszczenie. Osobom będącym w gorących związkach, sypialnia kojarzy się z miłosnymi uniesieniami. Wtedy warto dwie lub jedną ze ścian pomalować w kolorze różu lub czerwieni. Można nakleić fototapetę z kobiecym aktem i zamontować szafę z dużym lustrem. Ciekawym akcentem jest napinany sufit z ledowym podświetleniem. Jeśli sypialnia kojarzy Ci się z odpoczynkiem, oglądaniem filmów i czytaniem książek, postaw na spokojne kolory zieleni, brązu i beżu.

Podstawowe zasady mieszania kolorów we wnętrzach

Nie lubisz monochromatycznych wnętrz w jednakowych kolorach? Nie obawiaj się mieszania barw, choć warto też zachować umiar, aby nie wprowadzić zbędnego chaosu. Dobrze wyglądają pastelowe ściany z jedną ścianą w mocniejszym kolorze, zharmonizowanym z dodatkami. Dobrze jest zachować zasadę 80/20, zgodnie z którą 80% wnętrza to kolory neutralne, a 20% to barwy mocniejsze, zimne lub ciepłe w zależności od gustu. Te 20% to przede wszystkim dodatki, które w razie potrzeby można szybko i łatwo zmienić, jeśli się znudzą. Kolory neutralne to odcienie pastelowe oraz tzw. barwy ziemi, czyli odcienie beżu i brązu. Do klasycznych, często wykorzystywanych barw, zalicza się biel, czerń i odcienie szare. Zrezygnuj z nich, jeśli masz skłonność do obniżonego nastroju. Poza tym lepiej nie mieszać więcej, niż 3 kolorów w pomieszczeniu, no chyba że są to odcienie tego samego koloru. 

Jak wykorzystywać barwy przy urządzaniu wnętrz? Kieruj się powyższymi zasadami oraz własną intuicją. To pomieszczenia, w których będziesz przebywać wraz z Twoimi bliskimi. Powinny zatem podobać się Wam i wyglądać tak, abyście się tam dobrze czuli.

PODOBNE WPISY