Domowe biuro w czasach home Office – jak stworzyć odpowiednią przestrzeń?

Obecna sytuacją, związana z epidemią koronawirusa, zmusiła wiele osób do pracy zdalnej. W tym przypadku zdecydowanie najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo, jednak spore znaczenie ma także stworzenie wygodnego biura, które umożliwi efektywną i skuteczną pracę.

Wydziel pokój albo kącik z biurkiem

Domowe biuro musi kojarzyć się z pracą, a nie z relaksem lub snem. Właśnie dlatego w przypadku home office dobrze jest wydzielić osobne miejsce do pracy. Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać obowiązków zawodowych w sypialni, ponieważ może to doprowadzić do braku równowagi między pracą i życiem rodzinnym, osobistym. Biurko do pracy powinno kojarzyć się tylko z obowiązkami, a nie odpoczynkiem. 

Ustal sobie dokładne godziny pracy i odpoczynku 

W przypadku pracy zdalnej sporym problemem może być narastająca ilośc obowiązków zawodowych i ryzyko pojawienia się pracoholizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie dokładnych godzin na obowiązki zawodowe. Osoby, które przeszły z pracy stacjonarnej w biurze na pracę zdalną mogą trzymać się dotychczasowe rytmu dnia, na przykład pracy w godzinach od 9 do 17, z przerwą na obiad lub kawę. 

Wstań szybciej i przygotuj się

Dobrze wstać przynajmniej pół godziny przed pracą, przygotować sobie śniadanie i kawę lub herbatę, a następnie uporządkować całe pomieszczenie, aby bałagan nie rozpraszał. Ważne jest przygotowanie się do pracy zdalnej tak samo jak do tej stacjonarnej, czyli ubranie się, uczesanie, umycie zębów. Te proste czynności mogą postawić rano na nogi i zwiększyć energię do pracy. 

Technika Pomodoro do efektywnej pracy

Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem pracy, która umożliwia efektywniejsze wykorzystanie całego dnia. System ten wykorzystuje 25 minutowe sekcje pracy i 5 minutowe przerwy. W przypadku techniki Pomodoro ważne jest nastawienie budzika na 25 minut i wykonywanie przez ten czas obowiązków zawodowych. Następne 5 minut można wykorzystać na odpoczynek. Taki cykl należy powtarzać przez cały dzień. 

Pij dużo wody i odżywiaj się zdrowo

W przypadku pracy w domu bardzo ważne jest zadbanie o swoje nawyki żywieniowe, a także picie wody. W ciągu dnia pracy warto także wykonywać ćwiczenia fizyczne i relaksacyjne. 

Po pracy zadbaj o rodzinę i swoje hobby

Po ustalonym czasie pracy należy wyłączyć komputer i spędzić czas z rodziną, na przykład grając w planszówki lub oglądając śmieszną komedię. Można także poświęcić się swoim zainteresowaniom pozazawodowym. Ważne jest, aby czas po pracy wykorzystywać na relaks. 

PODOBNE WPISY