Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski mimo upływu lat wciąż uchodzi w Polsce za jeden z najbardziej pożądanych stylów. Zachwyca swoją naturalnością i prostotą, pozwalając tworzyć ponadczasowe, funkcjonalne i przytulne zarazem wnętrza. Więcej o jego cechach charakterystycznych i o tym, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, piszemy w poniższym artykule.

Jasne kolory

Wnętrza w stylu skandynawskim są jasne, ściany zazwyczaj białe, co optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej lekkości. Pozostałe elementy, takie jak podłogi czy meble, utrzymane są często w beżach czy szarościach. Odważniejsi w tworzeniu oryginalnych aranżacji śmiało sięgnąć też mogą po pastelowe róże czy błękity. Także tak modne obecnie stonowane brązy, żółcie i zielenie, zwane kolorami ziemi, dobrze odnajdą się we wnętrzach w stylu skandynawskim. Podstawą w doborze barw jest umiar i stonowana kolorystyka, by całość tworzyła wrażenie jasnej i przestronnej.

Wnętrze w stylu skandynawskim

Barwne akcenty

Prawdą jest jednak i to, że styl skandynawski znany jest nie tylko z jasnych i stonowanych kolorów . Mimo tego, że mają one zdecydowaną przewagę, styl ten nie istniałby bez rozmieszczonych punktowo barwnych akcentów i charakterystycznych  wzorów, które dostrzec można na poduszkach czy pledach. Dodatkowo efekt wzmocni także wybór kolorowego, miękkiego dywanu czy też lampy o intensywnej barwie.

 

Wnętrze w stylu skandynawskim

Naturalne materiały

Drewno, wełna, len, juta, skóra, rattan czy bawełna. W stylu skandynawskim materiałami, które mają znaczne pierwszeństwo przed wszelkimi innymi, są te pochodzącego naturalnego. Bez nich osiągnięcie równie przytulnego i ciepłego wnętrza o minimalistycznym charakterze byłoby niemożliwe. Meble podobnie jak i podłogi wykonywane są z jasnego lub bielonego drewna. Narzuty na łóżka i sofy są z wełny, a niewielkie dywaniki z owczej skóry.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Światło

W Skandynawii dni są krótkie, noce z kolei długie. Mała ilość światła dziennego sprawiła więc, że w stylu charakterystycznym dla tego rejonu nie brakuje lamp, świec i różnorodnych girland. Aranżując mieszkanie w tym stylu, dbaj tak samo o odsłonięte okna, jak i liczne źródła sztucznego światła. Kluczowe jest, by poza centralnym światłem sięgnąć po wiele mniejszych. Salon w stylu skandynawskim niech będzie bogaty w lampy podłogowe, wiszące czy stołowe o najróżniejszych wymiarach i kolorach. Cenione będą oryginalne kształty i naturalne materiały, np. abażury z trawy morskiej czy szklane klosze.

Wnętrze w stylu skandynawskim

Prostota, minimalizm i funkcjonalność

To właśnie sprawia, że styl skandynawski staje się tak ponadczasowy i uniwersalny. Stosowane w nim meble mają proste kształty, jasne kolory i minimalistyczny wygląd. Ich forma i projekt sprawiają, że są one wielofunkcyjne – stoły swobodnie pełnią funkcje biurek, a pufy do siedzenia stają się dodatkowym miejscem do przechowywania w nich drobiazgów. Prostota skandynawskich wnętrz wynika przy tym z umiaru dekoracji. Mają one czynić aranżację oryginalną, nie przytłaczając jej. Nic dziwnego, że w stylu tym elementami dekoracyjnymi stają się drobne przedmioty pełniące przy tym praktyczną funkcję. Przykładem są kosze plecione, donice czy wazony.

Przytulność

Przytulność stylu skandynawskiego tworzona jest tekstyliami, światłem i takim aranżowaniem przestrzeni, by zyskać w niej miejsce na spokojny odpoczynek. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, by o to zadbać? Przede wszystkim stawiając na miękkie dywany, puszyste koce, grube zasłony czy liczne poduszki. Do tego porozstawiane po pokoju świece, naturalne materiały i miękkie sofy oraz fotele. Znacznie sprzyja to tworzeniu domowej i ciepłej atmosfery.

PODOBNE WPISY