Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Własna przestrzeń jest dla dorastającego człowieka niezwykle ważna. Pokój młodzieżowy stanowi zatem często sposób na wyrażenie siebie, podkreślenie swoich pasji i kształtującego się gustu. Zastanawiając się nad tym, jak urządzić pokój młodzieżowy, warto więc skupić się na jego funkcjonalności i dobrym rozplanowaniu, by uzyskana przestrzeń sprzyjała rozwojowi młodego człowieka. O tym, jak to zrobić, piszemy w dzisiejszym artykule.

Postaw na minimalizm i możliwość zmian

Aranżacji pokoju nastolatka sprzyja minimalizm, który można poddawać licznym zmianom. Urządzając go, dobrze jest postawić na uniwersalne i trwałe rozwiązania, które w zależności od użytych dodatków staną się częścią najróżniejszych stylów i pomysłów. Dobrym rozwiązaniem będą białe lub stonowane ściany oraz wytrzymałe na zniszczenia podłogi w jasnym odcieniu, które posłużą przez wiele kolejnych lat. Meble lepiej wybierać jasne o prostych kształtach, by pozwalały na szybką zmianę aranżacji. W związku z tym chętnie stosowane w pokoju młodzieżowym są meble modułowe.

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zadbaj o strefy

Planując urządzanie pokoju młodzieżowego, trudno oprzeć się wrażeniu, że przypomina ono urządzanie kawalerki. Oto na małej przestrzeni zmieścić się musi wszystko, co ważne – miejsce do snu, nauki, zabaw i spotkań z przyjaciółmi. Do tego dobry system przechowywania, który będzie ułatwiał utrzymywanie porządku i dobrą organizację. Sprawdź, jak to wszystko pogodzić.

Sen

Łóżko z materacem zadba o wygodę i zdrowie. Rozkładana kanapa z kolei pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń za dnia, a także ułatwi zapraszanie gości. Jeśli pokój jest wystarczająco duży, pomieści łóżko wraz z sofą. Jeśli nie, skłoni do szukania kompromisów. Na małej powierzchni dobrym rozwiązaniem będzie pojedyncze łóżko lub niewielka kanapa z opcją jej rozłożenia.

Decydując się na łóżko, przestrzeń do spędzania wolnego czasu za dnia zaaranżować można w formie puf i poduszek na podłodze, które bez utraty wolnego miejsca staną się wygodnymi i zarazem łatwymi do przechowywania siedziskami. 

Nauka

Tuż za łóżkiem kolejnym ważnym elementem wyposażenia pokoju młodzieżowego jest biurko i krzesło. Biurko powinno być dość duże, by umożliwić swobodną naukę. Dopasowane wraz z krzesłem do wzrostu dziecka i umożliwiające zachowanie ergonomicznej pozycji. Korzystne staje się wybieranie regulowanych mebli, które wraz ze wzrostem nastolatka będzie można dowolnie regulować. Istotna staje się także lampka na biurko oraz dostęp do światła dziennego. Biurko najlepiej jest więc ustawić przy oknie. Strona padania światła, w tym również ustawienie lampki, powinno zależeć od tego, którą ręką dziecko pisze. W przypadku praworęcznych okno i lampka powinny znajdować się z ich lewej strony. W przypadku leworęcznych – z prawej.

Zabawy i rozwijanie pasji

Jeśli metraż pokoju na to pozwala, warto zadbać o wyznaczenie odrębnej przestrzeni na rozwijanie pasji, zabawę lub czytanie książek. Jak się okazuje, na popularności zyskuje tworzenie przytulnych kącików do czytania, w których ulokowany jest miękki fotel i lampka ścienna z opcją jej regulacji. Jeśli nastolatek jest kolekcjonerem, z pewnością doceni dodatkowy regał na ważne dla siebie przedmioty. Jeśli muzykiem – miejsce na instrument. W zależności od wieku i zainteresowań nastolatka przestrzeń taką można zaaranżować na wiele różnych sposobów.

Przechowywanie

Jak wspominamy wyżej, dobry system przechowywania sprzyja utrzymaniu porządku. Warto zdecydować się na szafy na wymiar, które pozwolą na idealne dostosowanie do potrzeb nastolatka i wymiarów danego pokoju. Ponadto przydatne będą liczne pudełka, kufry, kartony czy segregatory. Duże kufry na kółkach mogą pełnić funkcję wygodnych stolików kawowych, umożliwiając ich swobodne przestawianie. Z kolei tablice korkowe i magnetyczne zawieszone nad biurkiem ułatwią gromadzenie notatek, a postawione na nim pojemniki na przybory plastyczne i dostępne na wyciągnięcie ręki przy biurku regały oraz szuflady dobrą organizację materiałów do nauki.

Projektowanie wnętrz a pokój młodzieżowy

Tworząc projekt pokoju młodzieżowego, za główny cel warto postawić sobie jego funkcjonalność i przestronność. Starannie przygotowany plan pozwoli dobrze zagospodarować przestrzeń, zachowując przy tym jak najwięcej wolnego miejsca na swobodę nastolatka. Poszukując optymalnych rozwiązań, warto zgłosić się po pomoc do osoby doświadczonej w projektowaniu wnętrz.

Warto wiedzieć, że oferta urządzania pod klucz w Warszawie obejmuje zarówno indywidualny projekt wykonany przez architekta wnętrz, jak i jego profesjonalną realizację. Chcąc mieć pewność, że prace wykończeniowe zakończą się osiągnięciem zamierzonego efektu, warto skorzystać z takiej możliwości.

PODOBNE WPISY