Jak wyciszyć mieszkanie?

We własnym mieszkaniu oczekujemy ciszy, spokoju i poczucia prywatności. Decydując się na budownictwo wielorodzinne, nierzadko jednak doświadczamy odbierających nam komfort hałasów. W dzisiejszym artykule podpowiadamy więc, jak wyciszyć mieszkanie. Poznaj sprawdzone sposoby na wyciszenie podłogi, drzwi, okien czy ścian – te mniej i bardziej wymagające.

Wyciszenie podłogi w mieszkaniu

Dobre wyciszenie podłogi w mieszkaniu sprawia, że odgłos kroków czy spadających na posadzkę przedmiotów nie niesie się po naszym pokoju, ani też nie przenika piętro niżej do sąsiadów. W budynkach wielorodzinnych dbałość o profesjonalne wykończenie podłogi staje się więc nadzwyczaj ważna. Chcąc zadbać o dobrą izolację akustyczną, zastosuj warstwę podkładu podłogowego.

Podkłady różnią się od siebie stopniem wyciszenia oraz materiałem, z którego są wykonane. Najczęściej wybierane są te z polistyrenu i poliuretanu, choć warto wiedzieć, że znaleźć można również maty korkowe. Zazwyczaj im maty wygłuszające na podłogę są grubsze, tym lepsze wyciszenie gwarantują.

Sposobem na wzmocnienie uzyskanego efektu lub też wyciszenie podłogi w sytuacji, gdy remont nie wchodzi w grę, są też grube dywany, które dodatkowo pomogą nam w stworzeniu przytulnej aranżacji wnętrza.

Sufit podwieszany

Wyciszenie własnej podłogi to jedno, a docierające z góry od sąsiada hałasy to niestety drugie. Pomocny w ich wyeliminowaniu stanie się sufit podwieszany. Warunkiem jego zastosowania jest odpowiednia wysokość pomieszczenia, ponieważ sam sufit zajmuje około 12 cm. Wykonywany jest z płyt gipsowo-kartonowych, które wypełnia materiał izolacyjny, np. wełna mineralna lub styropian. Dodatkowe wyciszenie zapewnia nam zastosowanie przy styku profili z sufitem materiału izolacyjnego, który pełni funkcję amortyzującą, a tym samym ogranicza przenoszenie się drgań.  

Uszczelnianie okien i drzwi

Kiedy nie mamy wpływu na wybór okien czy drzwi wejściowych o odpowiednio wysokiej izolacji akustycznej, pozostaje wyciszenie ich na własną rękę. To ważne, ponieważ uszczelnianie okien i drzwi przekłada się zarówno na brak uciążliwego gwaru ruchu ulicznego czy dźwięków dochodzących z klatki schodowej, jak i poczucie prywatności.

W przypadku okien istotne jest zainwestowanie w dodatkowe uszczelki. Pomocne mogą się tu okazać również zasłony, np. wełniane, które ograniczą dochodzące z zewnątrz hałasy. Z kolei drzwi poza samym ich starannym uszczelnieniem możemy dodatkowo wyciszyć za pomocą wspomnianej już wcześniej maty wygłuszającej lub tapicerowania.

Jak wyciszyć ściany w mieszkaniu

Sposobów na to, jak wyciszyć ściany w mieszkaniu jest kilka, a większość odnosi się do pokrywania ich materiałem izolacyjnym: wełną, kauczukiem, korkiem czy wygłuszającymi panelami ściennymi. Trójwymiarowe panele akustyczne są szczególnie chętnie wybierane w sypialniach. Dostępne są w licznych wzorach i kolorach dzięki czemu mogą stać się ciekawym uzupełnieniem przestrzeni, na przykład w postaci eleganckiego zagłówka.

Jedynym minusem całego przedsięwzięcia jest zmniejszenie przestrzeni przez wzgląd na grubość warstwy izolacyjnej. Przy wyciszeniu ścian warto wziąć to pod uwagę, pamiętając przy tym, że zazwyczaj właśnie grubość w połączeniu z jakością materiału zapewnia zadowalający efekt.

Wśród znanych sposobów wpływających na wyciszenie mieszkania z pomocą odpowiedniej jego aranżacji warto wymienić obrazy na ścianach czy regały wypełnione książkami. Wpływają one korzystnie na akustykę wnętrza, dając możliwość zmniejszenia hałasu dochodzącego zza ściany.

Jak wyciszyć mieszkanie. Podsumowanie

Zastanawiając się nad tym, jak wyciszyć mieszkanie, warto spojrzeć na temat kompleksowo. Samo wyciszenie ścian nie przyniesie zadowalającego efektu, ponieważ hałasy będą nadal docierać przez sufit, okna czy drzwi. Z tego względu największą skuteczność wyciszenia uzyskać można jeszcze na etapie budowy lub wykończenia mieszkania.

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, warto starannie zapoznać się ze stosowanymi przez niego rozwiązaniami. Pozwoli to lepiej zaplanować dalsze prace. Jak widać, wyciszenie podłóg i ścian wymaga konkretnych działań jeszcze przed położeniem paneli czy pomalowaniem ścian. Licząc na zadowalający efekt, warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów, którzy znając specyfikę poszczególnych materiałów i możliwości danego mieszkania, dobiorą właściwe sposoby wyciszenia.

Sprawdź nasze realizacje

PODOBNE WPISY