Co na ścianę w salonie?

Farba, tapeta czy cegła? A jeśli pomalowane ściany, to z jakimi dekoracjami? Pytań o to, co wybrać na ścianę w salonie może być wiele. Wykończenie wnętrz wymaga tego, by już na etapie planów uwzględnić efekt, który chciałoby się osiągnąć. Więcej o ścianach w salonie, dostępnych materiałach wykończeniowych i praktycznych pomysłach na ich udekorowanie znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Farba. Kolory ścian w salonie

Unikalne kolory ścian stają się dekoracją samą w sobie. Stonowane błękity, przygaszone, jasne szarości i przytulne beże będą się dobrze łączyły ze stylem skandynawskim czy klasycznym. Z kolei ściany antracytowe w połączeniu ze złotymi elementami stworzą elegancką przestrzeń w stylu art deco. Czasem dobrym pomysłem staje się wypełnienie kolorem jedynie jednej ze ścian, stawiając na biel dla pozostałych. Warto rozważyć tu też białe lub kolorowe lamperie, pokrywające tylko dolną część ścian, podczas gdy górna może być zaakcentowana innym, kontrastującym kolorem farby.

Cegła – doskonała w stylu industrialnym, boho i rustykalnym

Cegła na ścianie jako sposób wykończenia wnętrz nie traci na popularności. Dostępna jest dziś w różnych kolorach, choć najchętniej wybierane są nadal te w odcieniach bieli i czerwieni. Biała cegła będzie pasowała do małego salonu, stając się uzupełnieniem stylu boho, industrialnego czy rustykalnego. Z kolei ceglana czerwień lepiej odnajdzie się w przestronnych wnętrzach, zaaranżowana zgodnie ze stylem loftowym metalowymi dekoracjami.

Tapeta w salonie na jednej ścianie

Tapeta na jednej ścianie to dobre rozwiązanie wtedy, gdy mamy do czynienia z małym salonem lub chcemy postawić na mocny wzór. Do najmodniejszych należą teraz motywy roślinne w postaci liści czy kwiatów, akcenty abstrakcyjne, wzory geometryczne oraz te imitujące marmur czy lastryko. Szczególnie te ostatnie dobrze będą się prezentowały w eleganckim, nowoczesnym salonie.

Dekoracje na ścianę w salonie

Dekoracje na ścianę w salonie dobieraj pod kątem panującego w nim stylu. Z pomocą różnej wielkości obrazów, plakatów czy zdjęć w ramkach twórz stylowe kolaże. Podkreślisz dzięki nim indywidualny charakter wnętrza. Co więcej, decydując się na zdjęcia rodzinne zamiast grafik, zbudujesz w salonie rodzinną atmosferę. Atrakcyjnie prezentują się również pojedyncze, większe plakaty znanych grafików.

Zwróć uwagę na ramki. Dla stylów, w których ceni się szyk, wybieraj bogato zdobione ramy. Dobrym przykładem są złote ramy na ciemnych ścianach. Podobnie działa to w przypadku luster. Same w sobie są one nie tylko elementem ozdobnym, ale i optycznie powiększającym przestrzeń, co okaże się wyjątkowo przydatne w salonie o niewielkim metrażu.

Za dekoracje na ścianę w salonie robić mogą również ścienne półki wypełnione dopasowanymi do stylu dekoracjami w postaci roślin, książek czy świec. Zwróć też szczególną uwagę na wiszące i pnące rośliny doniczkowe, które ustawione na ściennej półce lub kwietniku będą pomyślnie zdobiły ściany.

PODOBNE WPISY