Co położyć na ścianę w korytarzu?

Korytarz to miejsce przechodnie, dlatego wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na wygląd tej części domu. Jest to jednak wizytówka całego mieszkania, to on wprowadza gości do rzeczywistego segmentu użytkowego mieszkania. Co położyć na ścianę w korytarzu, by stanowiła ona jego piękną ozdobę? Sprawdź przygotowane przez nas propozycje.

Wybór farby i malowanie

Korytarz to zazwyczaj mała przestrzeń, dlatego warto jej dodatkowo nie pomniejszać. Jeśli pragniesz użyć farby do wykończenia tej części mieszkania, wybierz jasny kolor. Najlepiej taki, który dobrze wkomponuje się w barwę pomieszczenia, do którego korytarz prowadzi. Pamiętaj również o użyciu farby zmywalnej i plamoodpornej – ten segment domu jest szczególnie narażony na zabrudzenia, np. po wejściu w brudnych butach, których właściciel musiał uciekać przed deszczem.

Poszukując oryginalnych rozwiązań, sprawdź modne dziś lamperie, wykonane w korytarzu za pomocą kolorowej farby. Pomalowana do połowy ściana dobrze odnajdzie się w wielu różnych stylach, dając możliwość zabawy również ciemniejszymi kolorami bez optycznego pomniejszania wnętrza.

Boazeria nie taka zła

Moda ma to do siebie, że nieustannie zatacza koło i to, co było niegdyś passe, znów wraca do łask. Tak jest ze znienawidzoną przez niektórych boazerią. Jej montaż opłaci się w przestrzeniach stylizowanych na lata 80. czy 90., sprawdzi się jednak również tam, gdzie pragnie się stworzyć ciepłe i przytulne wnętrze. Efekt ten zapewni właśnie drewno.

Jeśli jednak marzysz o bardziej współczesnym wystroju, zastanów się nad płytami, które imitują beżową lub czerwoną cegłę. Możliwości jest jednak wiele więcej – na rynku znajdziesz ozdobne tynki i płytki naścienne. Materiały te pozwolą Ci zachować czystość ścian w korytarzu oraz wystylizować przestrzeń według własnego pomysłu. Minimalistyczny betonowy tynk doskonale skomponuje się z dodatkami o innych fakturach, np. z drewnem, a płytki o wielowymiarowych kształtach czy marmurowej grafice sprawią, że Twój korytarz nabierze szykownego charakteru.

Dodatki i ozdoby

Ścianę korytarza można również ozdobić za pomocą różnych gadżetów. Jeśli stoi w nim duża szafa, postaraj się dobrać wszelkie dodatki w takiej proporcji, aby nie przykryły pozostałych ścian. W przestrzeni świetnie sprawdzi się postawiona w kącie wysoka lampa z eleganckim kloszem. Nada ona korytarzowi przytulności oraz przyda się w zimie podczas porannych lub nocnych powrotów do domu. Jeśli Twoja przestrzeń jest jednak ograniczona, rozważ zamontowanie kinkietów. Ten odpowiednik lamp stojących pozwoli Ci oświetlić korytarz bez zajmowania dodatkowego miejsca oraz urozmaicić wystrój ścian przez różnorodne opcje stylistyczne.

Kolejną opcją jest powieszenie kilku ramek z gotowymi nadrukami, które uzupełnią styl wnętrza. Mogą to być również zdjęcia z przyjaciółmi lub rodziną, będące wspomnieniem wspólnie spędzonego czasu. Jeszcze inne rozwiązanie stanowi umieszczanie wieszaków na ubrania. Różne style i kształty pozwolą na potraktowanie ich nie tylko jako funkcjonalnego przedmiotu, ale również ozdoby nadającej charakter pomieszczeniu. Rogi jelenia, kolorowe drzewo, a może industrialny mebel z wbudowanym siedziskiem? Ciekawych opcji jest naprawdę wiele.

Nie ma przeszkód, aby jako dodatek potraktować również tapety lub fototapety. Ich zastosowanie może wywołać spektakularny efekt, montaż zaś nie wymaga poświęcenia dużej liczby godzin. Dobrą podstawą będzie tapeta z włókna szklanego, która charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę. W pierwotnej wersji jest biała, a po naklejeniu na ścianę maluje się ją na wybrany kolor. Duże wrażenie wśród gości uzyskamy dzięki tapecie winylowej, dostępnej w dwóch wariantach – cienkiej, którą łatwo wyczyścić, oraz wielowarstwowej, która zakryje nierówności i pofałdowane ściany. Tapety winylowe imitują różne struktury, dzięki czemu nasza ściana może przedstawiać zarówno szalone grafiki, jak i stonowane kompozycje. Zwróć też uwagę na tapetę flizelinową. Jej charakterystyczną cechą są dodatkowe warstwy, chroniące materiał przed rozrywaniem i marszczeniem. Świetnie nada się w korytarzu, ponieważ tapeta flizelinowa tłumi dźwięki i izoluje pomieszczenie od nadmiernego hałasu.

Co położyć na ścianę w korytarzu?

Pracując nad nowym wystrojem swojego mieszkania, nie zapomnij o tak ważnej przestrzeni, jaką jest korytarz. Zastanawiając się nad tym, co położyć na ścianę w korytarzu, rozważ uatrakcyjnienie jej poprzez wybór odpowiedniej farby, dodanie innej faktury na jednym z segmentów ścian lub montaż różnorodnych dodatków. Będziesz mógł wówczas cieszyć się estetyczną przestrzenią już po postawieniu pierwszego kroku w mieszkaniu.

PODOBNE WPISY