Jak umeblować małą kuchnię?

Kuchnia powinna być funkcjonalna i dobrze zorganizowana, by przygotowywanie w niej posiłków było komfortowe. W przypadku niewielkiej przestrzeni zaplanowanie rozkładu mebli i ich wybór wymagają nie tylko kreatywności, ale i doświadczenia. W przygotowanym dziś artykule dzielimy się więc wiedzą, pisząc o tym, jak umeblować małą kuchnię i jakie wybrać do niej meble.

Jakie meble kuchenne wybrać

Meble do kuchni wybierane są z myślą o tym, by służyły przez wiele kolejnych lat. Dlatego właśnie ich zakup powinien być dobrze przemyślany i uwzględniać zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne. W małej kuchni, w której miejsca jest niewiele, funkcjonalność umeblowania ma szczególne znaczenie. Korzystne będą więc nowoczesne rozwiązania o pojemnych szafkach, wielu przegrodach i pojemnikach ułatwiających przechowywanie. Szczególnie dobrze w małej kuchni sprawdzą się meble projektowane na wymiar, które pozwolą w pełni wykorzystać wolne miejsce.

Indywidualny projekt mebli to jednocześnie pewność, że ich wygląd sprzyjać będzie małej przestrzeni. Dbając o jej optyczne powiększenie, warto sięgnąć po minimalistyczne bryły w jasnych kolorach. Jeśli zależy Ci na drewnianym blacie, wybierz jasne gatunki drewna. Pamiętaj jednak, że drewno choć jest ponadczasowe i piękne, to wymaga systematycznej pielęgnacji i dużej ostrożności.

W doborze mebli kuchennych wygodniej jest stawiać na wytrzymałe rozwiązania, które są łatwe do utrzymania w czystości. Do najpopularniejszych materiałów wykończeniowych należy laminat, który jest niezwykle odporny na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu pokryte nim blaty mimo upływu czasu wciąż wyglądają idealnie. Warto wiedzieć, że wśród dostępnych wzorów są i te imitujące drewno, które pozwalają łączyć jego wyjątkowy wygląd z trwałością.

Zastanawiając się nad tym, jakie meble kuchenne wybrać, warto sprawdzić dostępne wielofunkcyjne modele. To między innymi stoły i szafki na kółkach, które służyć mogą jako dodatkowe miejsce zarówno do przechowywania, jak i do przygotowywania lub spożywania posiłków. W małej kuchni dobrze sprawdzają się rozkładane stoły kuchenne, które w razie potrzeb dostosować można do większej liczby osób. Na co dzień powinny być one na tyle małe, by zapewnić w kuchni swobodę ruchu.

Zaplanuj układ mebli

Na funkcjonalność kuchni duży wpływ ma także układ zabudowy kuchennej i sprzętów AGD. Pomocna w tworzeniu projektu okazać się może zasada trójkąta roboczego, którego wierzchołki stanowią lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Połączone ze sobą blatami kuchennymi tworzą optymalną przestrzeń do pracy. Choć w małej kuchni idealne odzwierciedlenie go bywa niemożliwe, to mimo to warto dostosować jego najważniejsze założenia do swoich potrzeb.

W układzie jednorzędowym, często stosowanym na niewielkim metrażu, praktyczne będzie zastosowanie ustalonej kolejności sprzętów, tj. zlew pomiędzy lodówką a kuchenką, a także odpowiedniej odległości między nimi. Średnio to przynajmniej 120 cm blatu kuchennego między zlewozmywakiem a kuchenką w celu swobodnego przygotowywania posiłków. W układzie dwurzędowym, także tym o kształcie litery L, lodówka i zlewozmywak znajdą się w jednej linii. W obu przypadkach szczegółowe rozłożenie poszczególnych stref uzależnić należy od kształtu kuchni oraz potrzeb domowników.

Wykończenie mieszkania Warszawa

Profesjonalne urządzanie wnętrz to łączenie zdobytej wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Z tego względu warto przy tworzeniu aranżacji kuchni zdecydować się na współpracę z projektantem wnętrz. To pewność ergonomicznego rozmieszczenia mebli nawet w kuchniach o nietypowym kształcie. Opłaca się wziąć pod uwagę również kompleksową ofertę wykończenia mieszkania w Warszawie, która obejmuje nie tylko projekt, ale i jego realizację. Wtedy wszelkie prace wykończeniowe, a nawet projekty mebli na wymiar, nadzorowane są przez doświadczoną firmę.

PODOBNE WPISY