Jak urządzić mieszkanie na wynajem

Urządzanie mieszkania na wynajem różni się od tego, w którym samemu planowałoby się zamieszkać. Ważniejsze od osobistych preferencji stają się funkcjonalność, budżet i dobrej jakości podstawy. To one zadecydują o tym, jak szybko uda się znaleźć najemców i jakie osiągniemy zyski z inwestycji. Chcąc uniknąć błędów, sprawdź przygotowane przez nas zasady, jak urządzić mieszkanie na wynajem.

W zgodzie z potrzebami lokatorów

Podstawową kwestią w urządzaniu mieszkania na wynajem jest to, by dostosować mieszkanie do potrzeb jego przyszłych lokatorów. W zależności od tego, czy planujesz wynajem krótkoterminowy, czy długoterminowy, podejmij decyzję o rodzaju umeblowania oraz planowanym standardzie wykończenia. Nastawiając się na wynajem mieszkania dla studentów, niekoniecznie opłacalnym rozwiązaniem będzie inwestowanie w wysokiej klasy materiały oraz sprzęty. Te z kolei przydadzą się w  mieszkaniach, które będą wynajmowane osobom gotowym zapłacić za wynajem więcej.

Funkcjonalnie i neutralnie

Przy urządzaniu mieszkania na wynajem krótkoterminowy istotne jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia przy użyciu dekoracji i stylowej aranżacji. Przy wynajmie długoterminowym dużo ważniejsze są funkcjonalność i minimalizm. Przestrzeń powinna być na tyle uniwersalna, by przyszły najemca mógł urządzić ją w dowolnie wybranym przez siebie stylu. W przypadku wynajmu na krótki czas styl ten zazwyczaj powinien być już określony, a tym samym zachęcający do wynajmu.

Wynajem długoterminowy to sposób nie tyle na wczasy, co na tworzenie własnego domu. Dlatego najemcy chętniej tworzą dopasowaną do swoich potrzeb i gustu przestrzeń. Trudno przewidzieć, co będzie podobało im się najbardziej, dlatego najbezpieczniejszą opcją jest neutralny charakter wnętrza.

To wybór białych ścian, podłóg o neutralnym kolorze, a także prostych w swej formie mebli. Biel optycznie powiększa wnętrza, rozjaśnia i nadaje im lekkości, będąc przy tym uniwersalnym wyborem, który z pomocą kolorowych dodatków łatwo zaaranżować w dowolnym stylu.

Kluczowe staje się także to, by wybrane rozwiązania były funkcjonalne i wytrzymałe. Powierzchnie łatwe do utrzymania w czystości, materiały odporne na zniszczenia, a sprzęty solidne, by służyły na długo. Istotnym uzupełnieniem mieszkań na wynajem są przestronne szafy. Zajmując się wykończeniem wnętrz, warto wziąć pod uwagę meble na wymiar.

Minimalistycznie

Dbaj o to, co niezbędne, nie zagracając wnętrz zbędnym wyposażeniem. Jeśli remontujesz mieszkanie na wynajem, zrezygnuj ze wszystkich pozostawionych w nim niepotrzebnych rzeczy – starych mebli, słabo działającego sprzętu AGD i dekoracji o wątpliwej atrakcyjności. Dziś najwyżej cenione są minimalistyczne mieszkania, których umeblowanie ogranicza się jedynie do tego, co najważniejsze. Zwróć uwagę na kuchnię i łazienkę, by były kompletnie wyposażone i zaaranżowane. Przy wyposażeniu pozostałych pokojów bierz pod uwagę potrzeby lokatorów. Inny będzie rozkład mieszkania i jego umeblowanie dla studentów, inny dla rodzin z dziećmi.

Przy uwzględnieniu oszacowanego budżetu

Jak wspominamy na wstępie, istotne w urządzaniu mieszkania na wynajem jest dostosowanie jego standardu do miesięcznego kosztu najmu. To wiąże się z budżetem, który można przeznaczyć na prace wykończeniowe. Są rzeczy, na których nie można oszczędzać, jak na przykład meble kuchenne czy wytrzymałe podłogi, które posłużyć mają przez wiele kolejnych lat, ale i takie, które po prostu będą się zużywać i inwestowanie w ekskluzywne rozwiązania nie zawsze będzie opłacalne.

PODOBNE WPISY