Parapet z kamienia – jaki kamień wybrać?

W trakcie wykańczania domu czy mieszkania każdemu zależy, aby nadać przestrzeni niepowtarzalny wymiar. Wpływ na uzyskany efekt mają również parapety. O ile budżet na to pozwala, warto rozważyć wytrzymały i stylowy parapet z kamienia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jaki kamień wybrać.

Granit – parapet z granitu

Granit jest materiałem, z którego wykonywane są parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Cechuje go trwałość i niewrażliwość na warunki panujące wokół, dlatego jego wybór to inwestycja na lata. Wygląd parapetu granitowego intryguje wielością barw widocznych ziaren różnych minerałów.

Paleta kolorów, z której można wybrać kamień jest bardzo szeroka: od jasnych szarości, poprzez odcienie zieleni, czerwieni po czerń. Takie spektrum barw pozwala świetnie zaaranżować parapet z granitu we wnętrzach o jasnej kolorystyce.

Marmur – parapet marmurowy

Gładka powierzchnia parapetu z marmuru przetykanego żyłami minerałów w kontrastowym kolorze zawsze wzbudza zachwyt i przynosi skojarzenia z luksusem i ponadczasowym pięknem. Marmur, podobnie jak granit, również jest materiałem bardzo trwałym. W odróżnieniu jednak od granitu wymaga impregnacji i dbałości, szczególnie jeśli ma być stosowany na zewnątrz budynku. Parapet marmurowy dobrze wygląda we wnętrzach nowoczesnych z industrialnymi dodatkami.

Piaskowiec – parapet z piaskowca

Jasne parapety z piaskowca prezentują się bardzo atrakcyjnie i mogą rozświetlić przestrzeń pokoju. Właściwości tego kamienia pozwalają na wykorzystanie go zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Parapety wykonane z piaskowca mogą posiadać ozdobne krawędzie o wybranym profilu. Ich ciepła barwa współgrać będzie z wnętrzami utrzymanymi zarówno w jasnej, jak i ciemnej kolorystyce.

Trawertyn – parapet z trawertynu

Bardzo ciekawym kamieniem, z którego wykonuje się parapety, jest trawertyn. Ma on budowę warstwową, z dużą ilością porów. Wykorzystywany jest na parapety wewnętrzne zarówno w stanie surowym, jak i po szpachlowaniu lub żywicowaniu wypełniającym ubytki. Wygląd parapetu z trawertynu na pewno przykuje uwagę każdej osoby w pomieszczeniu. Doskonale sprawdzi się on w stylu klasycznym inspirowanym pięknem antyku.

Parapet z konglomeratu i kamienia syntetycznego

Obecnie na rynku dostępne są też zamienniki dla parapetów kamiennych w postaci konglomeratów i kamieni syntetycznych. Dorównują im pod względem wytrzymałości i wnoszą nową wartość estetyczną. Dzięki spojeniu rozdrobnionych skał żywicą epoksydową, uzyskuje się wiele różnych wzorów i barw. Co więcej waga takiego materiału jest niższa niż w przypadku kamienia, co przekłada się na jego mniejszy koszt.

Ważną zaletą względem parapetów z naturalnego kamienia jest temperatura zbliżona do temperatury otoczenia. Te materiały nadają się na parapety do pomieszczeń każdego rodzaju, można z nich wykonać także inne elementy wystroju, takie jak blaty i podłogę, także w łazience.

PODOBNE WPISY