Pralnia – jak urządzić?

Jeśli tylko metraż domu na to pozwala, warto rozważyć aranżację pralni. Świetnie sprawdza się ona jako  pomieszczenie gospodarcze o wielu funkcjach. Nie tylko ułatwia pranie i suszenie, ale nierzadko staje się też garderobą na sezonową odzież czy wygodnym schowkiem na sprzęty gospodarstwa domowego. Pralnia – jak urządzić, by była funkcjonalna i stylowa? 

Praktyczne wskazówki

Pralnia powinna mieć minimalnie 3, a optymalnie 5-6 metrów kwadratowych, by w pełni cieszyć się jej wygodą i wielofunkcyjnością. W przeznaczonym na nią pomieszczeniu nie może zabraknąć dobrej wentylacji oraz sprawnej instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej.

Przy wyborze podłogi do pralni, kieruj się jej wytrzymałością, wodoodpornością i łatwością w czyszczeniu. Nie musisz przy tym jednak rezygnować z estetyki. Bez problemu znajdziesz w sklepach stylowe płytki ceramiczne czy coraz częściej wybierane panele winylowe o różnorodnych wzorach. Odporne na wilgoć powinny być także ściany. Dlatego wybierając farbę lub tapetę, sięgnij po tę przeznaczoną do stosowania w wilgotnych pomieszczeniach.

Projektując pralnię, poza miejscem na pralkę i suszarkę elektryczną uwzględnij również: przestronną szafę będącą schowkiem na deskę, żelazko czy odkurzacz, wysoki regał na detergenty i pojemniki, kosze na pranie, drążek z wieszakami, miejsce do prasowania czy wygodny blat na składanie ubrań. Warto rozważyć także montaż umywalki, by umyć ręce, namoczyć plamę czy wyprać coś ręcznie.

Pralnia – jak urządzić? Inspiracje

jasna kolorystyka

Pralnia to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, dlatego tak dobrze prezentuje się w jasnej kolorystyce. Urządzając ją, nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do bieli. W doborze kolorów i wzorów istotne jest jedynie zachowanie poczucia przestronności. Stąd popularność łączenia białych ścian z kolorowymi meblami w odcieniach przygaszonej szarości, błękitu czy zieleni.

Korzystnie prezentuje się także łączenie złamanej bieli czy beżu z jasnymi odcieniami drewna – świetne dla ceniących naturalność stylów, takich jak styl skandynawski, boho czy modern rustic. Z kolei czysta biel w połączeniu z elementami ciemnego drewna oraz czarnego metalu będzie idealną bazą dla pralni w stylu minimalistycznym, nowoczesnym czy industrialnym.  

stylowe akcesoria do przechowywania

W tworzeniu aranżacji w wybranym przez siebie stylu niezwykle pomocne stają się stylowe akcesoria. Plecione kosze z rattanu, trawy morskiej lub wikliny, lniane worki, tekstylne lub metalowe pojemniki, stylowe haczyki, szklane słoje i butelki, będące świetnym sposobem na uporządkowaną przestrzeń, pełniąc przy tym funkcję dekoracyjną. W koszach przechowywać można pranie, a w słojach klamerki czy inne drobne elementy. Dbając o spójność aranżacji, wiele osób przesypuje proszek do prania z kolorowych opakowań do słoików i przelewa płyny do szklanych butelek. Drobnymi elementami ozdobnymi stać się mogą także rośliny doniczkowe, świece czy nieduże dywaniki.

PODOBNE WPISY